Kl.
19.00 / entré 100,-
Det er torsdag og der er "tidlig" koncert med Frankie sixfinger - det koster 100,-
reserver plads ved at skrive til mailen billet@mojo.dk
- et sprudlende og dynamisk band, som er inspireret af flere forskellige genrer - og er et produkt af kærlighed til Blues, Soul og først og fremmest Boogie klaver. Det bliver mestret af selveste Frankie Sixfinger og hans livsbekræftende og virtuose Pianoextravaganza.
Frankie Sixfinger har formået at skabe sig et navn på de danske bluesscener – og har fået en stor følgerskare, som trofast kommer til vores koncerter og danser sig igennem en glad aften – For det er netop dét vi kan – Sprede glæde – Skabe smil – og levere tykt swingende Blues, som er svært at sidde stille til.
BesætningFrankie Sixfinger / Klaver
Lars Gertsen / Vokal & Sax
Claus Nielsen / Trommer
Peter Hansen / Bas
Nikolaj Brandt / Guitar
Fats Jensen / Mundharmonika
Dennis Olsen / Altsaxofon
Peter Holten / Baritonsaxofon
Gorm Nielsen / Trompet
+ evt Gæster, Per Abildtrup, Jes Holtsø, Søren Malling eller Morten Wittrock
|
Kl.
22.00 / entré 20,-
Efter Frankie Sixfinger er der' Blues Jam og det koster 20,-
Mojo's faste blues jam om torsdagen, er den begivenhed der har fundet sted flest gange p� Mojo, siden traditionen startede for mere end 30 år siden, i september i 1992.
Flere af Danmarks mest prominente bluesnavne har under tiden stået med ansvaret som vært, heriblandt Thorbjørn Risager, Alain Apaloo, og Danny Linde, Erling Jensen, Claus Toft LP Simonsen og sågar Troels Jensen. Under de sidste års nedlukninger har det nok været den begivenhed vi har savnet mest.
Denne torsdag er værten den prisvindende bluesbassist og producer, Laust Krudtmejer Nielsen, kendt fra bl.a. Trainman Blues, Sahra da Silva og The Cornbread Project.
Han sørger for at alle bliver taget godt imod, og jam'en bliver arrangeret bedst muligt og foregår i trygge rammer, med et særligt udvalgt hold i husbandet.
Ta dit instrument under armen og kig forbi - giv et nummer eller nap en lytter.
Der er altid noget at komme efter.
BesætningLaust Krudtmejer (Kapelmester og Bas)
|